18.9.2017 / Gösterim Sayısı : 196

Çek Cumhuriyeti'nde Kerevit Yetiştiriciliği Bilgi Alışverişi

#BM Güney-Güney İşbirliği Projesi Çek Eğitimi

Toprak ve Su Kaynakları Araştırmaları Daire Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Güney-Güney İşbirliği Ofisi (UNOSSC) tarafından yürütülen, proje kapsamında verilecek olan teknik destek için öncelikle enstitümüzce içsu türleri (Kerevit, sülük ve sudak balığı) konularında eğitim talebi yapılmıştır.

Birleşmiş Milletler Güney Güney İşbirliği Ofisi'nce kabul gören ve desteklenen eğitim, Güney Bohemia Üniversitesi, Balıkçılık ve Suların Korunması Fakültesince, 4-8 Eylül 2017 tarihleri arasında Vodnany (Çek Cumhuriyeti)'de düzenlenmiştir.

"Kapalı devre sistemde (RAS) kerevit yetiştiriciliği" konusundaki eğitime,  enstitümüz personelinden Su Ürünleri Yüksek Mühendisi Kamile Gonca EROL, Remziye ÖZKÖK ve Oğuz Yaşar UZUNMEHMETOĞLU katılmışlardır. Bu eğitimle, jüvenil kerevit kültüründe besleme ve özellikle kritik dönem problemlerinin çözümü, dolayısıyla daha başarılı bir kerevit jüvenil yetiştiriciliği için deneyim kazanmak ve yetiştiricilik sektörüne yeni türler kazandırmak amaçlanmıştır.

2017 Yılı Temmuz-Ağustos Aylarında, TÜBİTAK 2221: Bilim İnsanı Destekleme Programının maddi desteğiyle, kerevit ortak ekseninde başlayan ve 2 ay süren beraberlik, bu kez Birleşmiş Milletler Güney-Güney İşbirliği Ofisi (UNOSSC)'nin maddi katkısıyla bir adım daha öteye götürülerek güçlendirilmiştir. Her iki taraf da kerevit adına bu çabaların sürdürülmesinde isteklidir. Bu desteği sağladığı için Birleşmiş Milletler Güney-Güney İşbirliği Ofisi (UNOSSC)'ne teşekkür ediyoruz.

''