5.10.2017 / Gösterim Sayısı : 354

Uluslararası Limnoloji ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumu Yoğun Katılımla Gerçekleşiyor

#LimnoFish Symposium 2017

Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlı Su Balıkçılığı sempozyumu başladı. İç sularda temel limnolojik çalışmalar ve karşılaşılan problemler ile ileriye dönük politikaların görüşüleceği sempozyumun açılış törenine çok sayıda davetli katıldı. Gerçekleştirilen sempozyuma Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş, Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, Eğirdir SAREM Müdürü Şakir Çınar, başta olmak üzere 11 ülke, 57 şehir ve 129 kurumdan yüzlerce akademisyen katıldı.

'1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlı Su Balıkçılığı' sempozyumu öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu tarafından muhteşem bir konser verildi. Yaklaşık 1,5 saat süren konserde gerek Türk Dünyasının eşsiz eserleri, gerekse görsel dans şovlar, izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu'nun konserinin ardından protokol konuşmalarına geçildi. Sempozyumun açılış konuşmasını yapan SAREM Müdürü Şakir Çınar yaptı. Çınar, yaptığı konuşmasında SAREM'in faaliyetlerini anlattı. Çınar, Eğirdir SAREM'in bu yıl 30'ncu kuruluş yıldönümünü kutladıklarını, 24 araştırmacı personeliyle birlikte Kerevit, Sülük, Alabalık canlılarıyla ilgili ciddi derecede büyük işler yaptıklarını konuşmalarında ifade etti.

'1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlı Su Balıkçılığı' sempozyumunda Eğirdir'de faaliyet gösteren Eğirdir SAREM'e 30 yıldır destek verdiklerini ifade eden Belediye Başkanı Ömer Şengöl; 'Türkiye'nin ilk araştırma merkezi Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğümüze destek veriyoruz ve vermeye devam ediyoruz' dedi. Başkan Şengöl, sempozyuma katılan bilim adamlarına ve Bakanlık temsilcilerine teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Ramazan Çelebi, bir konuşma yaparak şunları söyledi: " Bugün ve önümüzdeki üç gün boyunca gerek yurt içinden gerekse yurt dışından birçok bilim insanı ülkemizde Limnoloji ve iç su balıkçılığı konusundaki dünyada ve ülkemizde elde ettikleri birikimleri bizlerle paylaşacaklar. Bu paylaşımın Anadolu'nun nazar boncuğu bu güzel ilçede, Eğirdir'de, Eğirdir Gölü'nün hemen yanında yapılıyor olması ayrı bir anlam ve önem taşıyor."Bu sempozyumun gerçekleşmesinde emeği bulunan TAGEM yöneticilerine, Eğirdir SAREM'e, bilim adamlarına teşekkür ederek tamamladı.

               Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Genel Müdür Yardımcısı Dr. Necati Tulgar ise; Türk insanının diğer ülkelere göre az balık tükettiğini konuşmalarında ifade etti. Dr. Tulgar,   "Bizim TAGEM olarak 50 tane araştırma enstitümüz var. Bunlardan iki tanesi Eğirdir'de. Biri Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (SAREM), diğeri ise Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM). Bu sık rastlanan bir durum değil. Bu Eğirdir için büyük bir avantaj. Eğirdir SAREM ve MAREM'e baktığımızda kurumlar arası çok güzel ilişki içerisinde olduğunu gördüm." dedi.

                İlkinin gerçekleştirileceği 1.Uluslararası Limnoloji Ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumun sonraki yıllarda da hızla büyüyerek uluslararası düzeyde hak ettiği yeri alacağı konusunda inancımız tamdır ve Anadolu'nun incisi olarak gördüğümüz Eğirdir Gölü'nün hemen yanında yaptığımız bu sempozyumumuzda siz değerli konuklarımızı misafir etmekten onur duymaktayız. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Siz değerli katılımcılara şahsım ve Bakanlığım adına hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum."

 

               Kastamonu Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ise şunları ifade etti: "Eğirdir SAREM'e bu sempozyumu düzenlediği için çok teşekkür ediyorum. Yeni nesiller, yeni araştırıcılar bu ülkeye çok güzel hizmetler yaparlar. Bugünkü sempozyum ayrı bir başarıdır. Bu sempozyumun iki yılda bir yapılacağını öğrendik. Bu bir başlangıçtır. Araştırmaların paylaşılması bizim için çok önemli. Sempozyumun yeni araştırmalara ışık tutacak projeler olacağına inancımız tamdır." Aydın, gelecekte daha güzel, daha iyi, daha mutlu işleri bu tür sempozyumlarda görüşmek dileği temennisi ile konuşmasını tamamladı.

               1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumunda son olarak bir konuşma yapan Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş ise böyle bir sempozyumun ilçemizde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Büyük bir milletiz, devletiz; üniversitelerimiz, araştırmacılarımız, bilim adamlarımız şayet en iyisini yapmaya gayret ederse ülkemizin daha ileri gitmesi için elimizden geleni yapmış oluruz diye düşünüyorum." dedi. Konuşmalarında DSİ pompalarında meydana gelen balık teleflerinden de bahseden Kaymakam Akdaş, bu konuda yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

               Konuşmaların ardından sempozyuma destek veren kurumlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

               Fotoğraf sanatçısı Ali Ethem KESKİN tarafından sempozyuma özel olarak hazırlanan Eğirdir ve Beyşehir Gölleri su altı fotoğraf sergisi katılımcıların beğenisine sunuldu.

               1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlısu Balıkçılığı Sempozyumunda öğleden sonra bilimsel sunumlara geçildi.

               '1. Uluslararası Limnoloji ve Tatlı Su Balıkçılığı' Sempozyumu içsularda temel limnolojik çalışmalar ve karşılaşılan problemler ortaya konularak, sorunlara çözüm önerileri getirilecek ve içsularda ileriye dönük politikalar akademik düzeyde tartışılacak.

''