Tarihçe

         Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün resmi web sitesine hoş geldiniz.


         Müdürlüğümüz 1937 yılında “FISTIK İSTASYONU” adıyla kurulmuş, 1974 yılına kadar çalışmalarını bölgede aşı ustası yetiştirilmesi, çiftçilere aşı kalemi temin edilmesi ve yabani antepfıstığı ağaçlarının aşılanması yönünde yürütmüştür. Araştırma çalışmalarına başlanılan 1974 yılından günümüze kadar tamamlanan projelerle antepfıstığının üretiminden tüketimine kadar karşılaşılan birçok sorun çözüme kavuşturulmuştur.


        Halen “ANTEPFISTIĞI ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ” adıyla hizmet veren kuruluşumuz, bölgeye hitap eden diğer ürünlerde de (bağ, zeytin, ceviz, badem, vişne, kiraz, incir, erik) çalışmalar yapmış ve yeni projelerle araştırmalara devam etmektedir. Dolayısıyla enstitümüz gelişen tarım tekniklerinin ve yeniliklerinin bölgeye girdirilmesinde önder bir kuruluş olarak hizmet vermektedir. Tecrübeli ve konularında uzman teknik personelleri tarafından verilen eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile enstitümüz bölgede çiftçilerimizin güven duyduğu bir kuruluştur.


       Toplam 1350 dekar alanda üretim ve araştırma çalışmaları yapılmakla birlikte bölge çiftçisinin çok çeşitli türlerde fidan ihtiyaçlarının karşılanmasında da hizmet vermektedir.Görüşleriniz bizim için değerlidir.


           Lütfen görüşlerinizi antepfistigi@gthb.gov.tr adresine bildiriniz.Saygılarımızla.

''