24.10.2017 / Gösterim Sayısı : 294

Sayın Valimizin ALATA'da

#Mersin Vali Ziyareti

Sayın Valimize Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ziyaretinde öncelikle Enstitü Müdürü Dr. Davut KELEŞ tarafından kurumda yürütülen ar-ge faaliyetleri ile ilgili brifing verildi. Özellikle yapılan ar-ge çalışmaları ile Türkiye'de melezleme ıslahı ile geliştirilen ilk kayısı çeşitleri ve mutasyon ıslahıyla yine Türkiye'de bir ilk olarak geliştirilen çekirdeksiz limon çeşitleri hakkında bilgilendirme yapıldı. Daldan sofraya kadar geçen sürece dair bilhassa gıda güvenliği perspektifinde kurumun alt yapı ve imkânları hususunda yapılan çalışmalar aktarıldı. Özellikle hasat sonrası işlemeye yönelik prototip üretim teknikleri ile sektöre yeni açılımlar getirilmesi yönündeki çabalar aktarıldı.

Brifingin ardından Enstitüye ait ar-ge laboratuvarları ve arazilerinde kısa bir teknik gezi düzenlendi. Bu anlamda Sayın Valimiz Enstitü İleri Teknoloji Laboratuvarı bünyesinde bulunan Doku Kültürü Laboratuvarı çalışmaları hakkında bilgi alarak incelemelerde bulundular. Özellikle haploid (kromozom sayısı n olan bitkiler) bitki eldesi ve akabinde saf hat geliştirme çalışmaları ile mandarinlerde triploid (kromozom sayısı 3n olan bitkiler) ve tetraploid (kromozom sayısı 4n olan bitkiler) bitki geliştirme çalışmaları ile ilgili detaylı bilgilendirmelerde bulunuldu. Haploid tekniği ile sebze ıslahı çalışmalarında ıslah sürecinin yarı yarıya kısaltılması hususu ve bu zamansal kazanımın sektöre aktif faydaları üzerinde duruldu. Çekirdeksiz mandarin çeşitleri geliştirme kapsamında triploid ve tetraploid bitki elde edilmesine yönelik çalışmaların ilerleyen yıllarda ülkemiz turunçgilciliğine büyük katkılar yapacağı belirtildi.

Arazi gezisinde Enstitüde bulunan Turunçgil Genetik Kaynakları Parselleri, Çim Islahı çalışmalarının yürütüldüğü parseller ve Süs Bitkileri Üretim ve ar-ge biriminde yapılan çalışmalar ve geleceğe yönelik potansiyel çerçevesinde incelemelerde bulunuldu.

Ziyaretin sonunda Alata'daki çalışmaların ülkemiz tarımı için gerçekten önemli olduğunu söyleyen Sayın Valimiz daha sonra daha geniş bir zamanda çok daha kapsamlı bir Alata gezisi yapacağını belirterek ayrıldılar.

 


''