30.10.2017 / Gösterim Sayısı : 105

BATEM ANIMALL ANTALYA’DA

#BATEM Animall Fuar

​Antalya Expo Center’da (AEC) düzenlenen Animall Antalya 2. Uluslararası Hayvancılık Fuarı’na katılan BATEM, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak standında görev aldı.

25-28 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen organizasyonda BATEM, Antalya İl GTH Müdürlüğü, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Balıkesir Koyunculuk Araştırma Enstitüsü ve Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü ile birlikte Bakanlığın ortak standında yer aldı. Fuara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, DLG Fuarcılık Yön. Kur. Bşk. Zeki Erdoğan, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Bşk. Nihat Çelik, Bakanlıkta görevli personeller, Enstitülerden yetkililer, üreticiler ve ilgililer katıldı. Ortak stantta BATEM’i ziyaret eden protokol heyetine Dr. Abdullah Ünlü Enstitünün çalışmalarını anlattı ve nar suyu ikram edildi. BATEM’e yoğun ilginin olduğu stantta Enstitü tarafından sonuçlandırılmış olan mısır ve soyanın silajlık olarak birlikte ekimle yetiştirilmesi yayım projesi hayvan besi ve üreticileri ile fuar katılımcılarına tanıtıldı.

Antalya’nın turizmden hariç tarımda da önemli bir yere sahip olduğuna dikkatleri çeken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, hayvancılık fuarının Antalya’da açılmasının ayrı bir önem taşıdığını, fuarların yeni bilgilerin kaynağı olduğunu ve fuarda eğitim programı düzenlediklerini belirtti. Fuar düzenlemenin değil etkin fuarlar düzenlemenin önemli olduğuna işaret eden Burhan Demirok, emeği geçenlere teşekkür etti. Ülkemizde kırmızı ette tüketimin kişi başı 15 kg. civarında olduğunu açıklayan Demirok, kırmızı ette küçükbaşın payının %10’larda olduğunu, bu mantalitenin değişmesi gerektiğini, küçükbaş üretiminin daha sağlıklı olduğunu ve küçükbaş oranının artırılmasının önemini ifade etti.

Fuarın modern bir alanda yapıldığına değinen DLG Fuarcılık Yön. Kur. Bşk. Zeki Erdoğan, 2015’te 1.’si yapılan fuara 10 binin üzerinde kişinin katıldığını ve bu yıl daha fazla ziyaretçi beklediklerini belirtti. 40 firmanın yer aldığını ifade eden Erdoğan, uluslararası gazetecilerin fuara ilgi gösterdiğini ekledi.

200 kişilik bir grupla fuara katıldıklarını vurgulayan Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Bşk. Nihat Çelik, ülkemizdeki fuarların Avrupa fuarlarıyla yarışır duruma geldiğini ve bu tür organizasyonlarda yetiştirici-üretici ve tüketicinin bir araya getirilmesinin fayda sağlayacağını söyledi
''