30.11.2017 / Gösterim Sayısı : 159

17. Growtech Fuarı Kapılarını Açtı

#17.Growtech

​17.’si gerçekleştirilen Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknoloji Fuarı’na BATEM de katıldı. BATEM, Antalya İl GTH Müdürlüğü, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ve Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak standında yer aldı.

Antalya Expo Center'da düzenlenen fuarın ilk günü BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı Yayın ve Tanıtım Hizmetleri Daire Başkanı Sürur Kır’ın Tarım TV’de gerçekleştirdiği canlı yayına konuk oldu. BATEM’in yaptığı araştırmaların özel sektörle iç içe olduğunu ve özellikle inovasyon üzerinde çalışıldığını vurgulayan Dr. Abdullah Ünlü, “Özellikle yerli hibrit sebze tohumculuğunda geliştirdiğimiz çeşitleri özel sektörün hizmetine açarak işbirliği içinde çalışıyoruz. BATEM olsun, diğer araştırma enstitülerimiz olsun sebze sektöründe ciddi araştırmalar yaptık” dedi. BATEM’in ağırlıklı olarak sebze ve farklı meyve türlerinde araştırmalar yaptığına değinen Dr. Ünlü şunları söyledi: “Son yıllarda özellikle tropik ve suptropik meyveler üzerinde çalışmalarımız var. Avokado bizim Enstitünün yaptığı çalışmalarla yayıldı. Yeni bir meyve olan Kamkat yine pazarlarda yerini aldı. Üzerinde çalıştığımız Mango, Litchi, Papaya, Guava ürünlerini özel sektörün hizmetine sunmak amacıyla ciddi çalışmalar içindeyiz”.

Fuarın ilk günü BATEM standını Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu, İran Tarım Bakanlığı yetkilileri, üreticiler ve çok sayıda kişi ziyaret etti. Enstitünün ürünlerinin ve yayınlarının sergilendiği standa yoğun ilgi oldu. Dr. Abdullah Ünlü yabancı konuklara ve ilgililere BATEM’in çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

''