6.12.2017 / Gösterim Sayısı : 197

“Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele (2.Dönem) Konulu Hizmetiçi Eğitim BATEM’de Başladı

#Hizmet İci Egitim

​Bakanlığımızın 2017 yılı Hizmetiçi Eğitim Programı kapsamında yer alan ""Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Entegre Mücadele" konulu Hizmetiçi Eğitimin 2. dönemi, 04 Aralık 2017 Pazartesi günü Enstitümüzde başladı. Birinci dönemi 27-31 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen söz konusu eğitimin 2. dönemi de birinci dönemde olduğu gibi 5 gün sürecek. Birinci döneme katılanların iştirak edebildiği  2. dönem hizmetiçi eğitime, Türkiye'nin farklı G.T.H. il ve ilçe Müdürlüklerinden gelen 16 personel iştirak ediyor.

Eğitimin 2. Döneminde; topraksız kültür yetiştiriciliği, sebze yetiştiriciliğinde aşılı fide kullanımı, örtüaltı yetiştiriciliğinde önemli zararlılar ve mücadelesi, fungal hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, viral hastalıklar, toprak kökenli hastalıkların biyolojik kontrolü,  bitki paraziti, nematodlar ve mücadelesi, zararlı direnç yönetimi, entegre mücadelede kullanılan ilaçların seçimi ve uygulama esasları, biyolojik mücadele uygulamaları,  örtüaltında kullanılan biyoteknik yöntemler konularında bilgi paylaşımı gerçekleştiriliyor. Ayrıca Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanlığı Çalışma Grup Sorumlusu (Şube Müdürü) Ziraat Yüksek Mühendisi Cahit Coşkun ALTUNOĞLU'da katılımcılara "Türkiye'de Bitki Sağlığı Mevzuat-Kurumsal Yapı Çalışmaları" konusunda bilgi verdi.

Teorik bilgiler yanında pratik çalışmaları da kapsayan eğitimin son gününde yapılacak sınavda başarı gösterenler sertifika almaya hak kazanacaklardır.

''