16.1.2018 / Gösterim Sayısı : 197

Çiftçi Yayım Projeleri Değerlendirildi

#Çiftci Yayım Proje

​              BATEM ile Antalya İl GTH Müdürlüğü arasında düzenlenen “Yayım Projelerinde İşbirliği Toplantısı”nda bir araya gelen yetkililer, çiftçi yayım projelerini değerlendirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması çalışmaları kapsamında Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı’nca desteklenen yayım projeleri çalışmalarını yürüten BATEM ve Antalya İl GTH Müdürlüğü arasında işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. 16 Ocak 2018 günü BATEM’de yapılan toplantıya, BATEM Müdür Yardımcıları Mustafa Soysal ve Ali Öztop, BATEM Araştırma Yayım Koordinatörü Ertuğrul Taştekin, Antalya İl GTH KTV Şube Müdür V. Derya Bilgin ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür V. Mehmet Şen, BATEM’de ve Antalya İl GTH Müdürlüğü’nde görevli teknik personeller katıldı. Organizasyonda sonuçlanan, devam eden ve yeni projeler hakkında işbirliği alışverişinde bulunuldu.

Toplantının açılışını yapan BATEM Araştırma Yayım Koordinatörü Ertuğrul Taştekin, yayım projelerinden bahsetti. Çiftçi yayım projelerinde neler yapılabilir, nasıl daha verimli hale getirilebilir noktasında yapılan ortak çalışmaların önemine değinen Ertuğrul Taştekin, yayım projeleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. BATEM ile Antalya GTH İl Müdürlüğü işbirliğinde 2012 yılında başlatılmış olan ve 2014’te tamamlanan BATEM'in Geliştirdiği Yeni Çeşitlerin ve Kültüre Alınabilecek Türlerin Tanıtımı” ile 2015 yılında başlatılan ve 2017’de tamamlanan “Batı Akdeniz Koşullarında Mısır ve Soyanın 2. Ürün Silajlık Olarak Birlikte Ekimle Yetiştirilmesinin Çiftçilerimize Benimsetilmesi Yayım Projesi” hakkında bilgi verdi. Taştekin sunumunun devamında BATEM ile Antalya ve Isparta İl GTH Müdürlükleri arasında sürdürülen ve devam etmekte olan “Kadın Çiftçilerimizle Lavanta Kokulu Antalya” (2017-2019), “Turunçgil Ve Narda Kadın Eliyle Biyolojik Mücadele” (2018-2019) ve “Ben Bilmezsem Çiftçi Bilmez” (2016-2018) yayım projelerinden sözetti.

Sunumun ardından toplantının en önemli konularından olan yeni yayım projelerinin belirlenmesi için görüş birliğine geçildi. BATEM- İl/İlçe GTH Müdürlükleri 2018 İşbirliği Yayım Projesi Önerileri başlığı altında Enstitüde 2014-2017 tarihleri arasında tamamlanmış sonuç projelerinden uygulamaya aktarılabilecek olanlar önerildi. Dr. Ahu Çınar’ın “Antalya Koşullarında Stevia Rebaudiana Bertoni Bitkisinin Kültüre Alınması ve Adaptasyonu Üzerine Bir Araştırma”, Zir. Yük. Müh. Ramazan Özalp’ın “Biber Islahı Programları İçin Nitelikli Genitörlerin (Yarıyol Materyali) Geliştirilmesi ve Tohum Teknolojisi Projesi (ÖZGE)”, Dr. Filiz Boyacı’nın “Patlıcan Islahı Programları İçin Nitelikli Genitörlerin (Yarıyol Materyali) Geliştirilmesi ve Tohum Teknolojisi Projesi (YILDIRIM)”, Dr. Cevdet Fehmi Özkan’ın “Örtüaltı Sebze Yetiştiriciliğinde Hızlı Analiz Tekniklerinin Bitkinin Beslenme Durumunun Belirlenmesinde Kullanılma Olanaklarının Araştırılması”, Dr. Dilek Güven’in “Damla Sulama Sistemi İle Uygulanan Farklı Seviyelerdeki Azotun Washington Navel Portakalında Verim ve Kalite Özellikleri Üzerine Etkiler”, Zir. Yük. Müh. Nazmi Dinç’in “Antalya Koşullarında Damlama Sulama Yöntemiyle Sulanan Narın Sulama Programının Oluşturulması” ve Zir. Yük. Müh. Nuri Arı’nın Antalya Domates Yetiştirilen Seraların Toprak Özellikleri ve Bitki Besleme Potansiyelleri” projeleri üzerinde bilgi alışverişi oldu.  

''