14.7.2014

Hayvansal Ürünler Antibiyotik Laboratuvarı​

Hayvansal Ürünler Antibiyotik Laboratuvarı Açıldı
 
BEBKA tarafından desteklenen “Hayvansal ürünler Antibiyotik Laboratuvarı Kurulması” projesi kapsamında Enstitümüzde kurulmuş olan Hayvansal Ürünler Antibiyotik Laboratuvarı 21 Mayıs 2014 tarihinde saat 10.00’da düzenlenen tören ile açılmıştır. Vali Yardımcısı İbrahim AVCI, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr.Necati TULGAR,  Hayvan sağlığı Gıda ve Yem Araştırmaları Daire Başkanı Dr.Mustafa ÇETİNDAĞ, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Tamer DEĞİRMENCİ ve Enstitü Müdürümüz Harun SEÇKİN tarafından gerçekleştirilen açılışa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden İlçe ve Şube müdürleri,   Süt sanayinin önde gelen firmaları ile çok sayıda davetli katılmıştır.
 
Antibiyotik Laboratuvarı Düzenleme Çalışmaları Tamamlandı
 
‘Hayvansal Ürünler Antibiyotik Laboratuvarı Kurulması’ projesi için hazırlıkları yapılan laboratuvarın fiziki düzenleme işleri bitirildi. Bu kapsamda laboratuvar elektrik ve su tesissat  yenilemelerinin yanısıra havalandırma, aluminyum bölmelerin yapılması, kapı vb. takılması   işleri tamamlandı. Proje kapsamında satın alınan LC-MS-MS ve diğer cihazlar laboratuvara yerleştirildi ve kullanıma hazır hale getirildi.
 
Antibiyotik Laboratuvarı Düzenleme Çalışmaları Başladı
 
Proje kapsamında hazırlanacak olan laboratuvar için çalışmalar başladı. Enstitümüzde bulunan ve daha öncede laboratuvar olarak kullanılan mekanda önce eskiden kalan tezgahlar ve bölmeler kırıldı ve tesisat ile havalandırma yapılmaya başlandı. Çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir.
 
İlk Proje Toplantımızı Gerçekleştirdik
 
Hayvansal Ürünler Antibiyotik laboratuvarı kurulması projesini yürütecek olan ekip 08.07.2013 tarihinde  resmi yazı ile görevlendirildikten sonra ilk proje toplantılarını gerçekleştirmiştir. Dr.Nurşen ÇİL’in Proje koordinatörü olarak görevlendirildiği proje ekibi Ali Özcan, Arzu YAVUZ, İsmail AZAR ve İsmail GEMCİOĞLU’dan oluşmakta olup ilk toplantılarını 09.07.2013 tarihinde gerçekleştirip, iş dağılımlarını yapmışlardır.
 
İlk İzleme Ziyareti Gerçekleşti
 
Hayvansal ürünler Antibiyotik Laboratuvarı Kurulması Projesi sözleşmenin imzalanmasının ardından yürütülmeye başlanmıştır. 15.07.2013 tarihinde BEBKA’dan gelen 2 uzman Enstitümüzü ve projenin gerçekleştiği alanı yerinde incelemiş ve projenin bundan sonraki aşamalarını proje ekibi ile yaptıkları toplantı ile belirlemişlerdir. Toplantıda bundan sonra yapılacak olan ara ziyaretin tarihi belirlenmiş ve yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak görüşülmüştür.
 
Projemiz Kabul Edildi ve Proje Sözleşmesi İmzalandı
 
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının ( BEBKA) 2012 yılı Sürdürülebilir Sanayi Mali Destek Programına hazırlamış olduğumuz  ‘Hayvansal Ürünler Antibiyotik Laboratuvarı Kurulması’ isimli projemiz destek almaya hak kazanmıştır.  21.06.2013 tarihinde BEBKA ile Kurumumuz arasında sözleşme imzalanarak proje uygulanmaya başlanmıştır.
 
''