14.7.2014

Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı

Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarımız Açıldı
 
BEBKA Mali Destek Programı tarafından desteklenen ‘Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı  Kurulması’ projesi kapsamında Enstitümüzde kurulan  Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı  12 Nisan 2012 tarihinde Vali Yardımcısı Hüseyin EREN, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kasım PİRAL, Gıda ve Yem Kontrol Araştırma Enstitüsü Müdürü Harun SEÇKİN ve davetlilerin katılımı ile hizmete açılmıştır.
 
Projemiz Kabul Edildi
 
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma  Ajansına (BEBKA)   sunulan “Zeytinyağı Duyusal Test laboratuvarı kurulması “ projemiz destek almaya hak kazanmıştır..14.04.2011 tarihinde BEBKA ile sözleşme imzalanmıştır.
 
Degüstatör Seçimi
 
BEBKA projesi    kapsamında      kurulacak olan    Zeytinyağı  Duyusal Analiz Laboratuvarında  görev alacak olan   oniki adet  Degüstatörün
(Duyusal Analiz Uzmanı) seçimi 13.05.2011 tarihinde Enstitümüzde gerçekleştirildi. Yirmi beş kişiden oluşan Degüstatör adaylarına kısa bir eğitim   ile zeytinyağı numunelerini nasıl tadacakları anlatıldıktan sonra iki aşamalı bir teste tabi tutularak seçim gerçekleştirilmiştir.
 
Degüstatör Seçim Sonuçları
 
1.KADER ÇETİN
2.FİLİZ ÇAVUŞ
3.HAKAN YAVAŞ
4.NURCAN A. GÜZELSOY
5.NURDAN AKBAŞ
6.FİKRET FIRAT
7.AHMET KILINÇ
8.SEMA TİĞİT
9.FATMA GÜNGÖR
10.EMRE TOKAT
11.SABRİ AKBALIK
12.A.FATİH DAĞDELEN
 
Degüstatör Adayları Italya (Onaoo)'da Duyusal Test Laboratuvarını İnceledi
 
Enstitümüzde görev yapan  degüstatör adayları ile BEBKA projesi koordinatöründen oluşan 13 kişilik bir grup, İtalya’ya teknik gezi gerçekleştirdi.  Enstitümüzde benzeri kurulmak üzere ONAOO (Organizzazıone Nazionale Assaggiatori Olio Oliva)’da bulunan duyusal test laboratuvarı incelendi. ONAOO duyusal test laboratuvarı kurucularından ve aynı zamanda müdürü olan Fabrizio VIGNOLINI,  kuruluş  ve duyusal testler hakkında bilgi verdi.  Imperia Ticaret, Sanayi ve Ziraat Odası Başkanı Enrico LUPI Türkiye ve İtalya arasında bu tarz teknik gezilerin yapılmasının çok faydalı olacağını söyledi.   Heyetimiz Laboratuvar incelenmesinin  yanında dünyanın değişik yerlerinden getirilmiş  farklı özellikteki zeytinyağların tadımı gerçekleştirilmiş aynı zamanda Imperia’da 1911 yılında kurulmuş tarihi zeytinyağı fabrikası olan Olio Carli’nin zeytinyağı dolum tesisleri ve kimyasal analiz laboratuvarları gezilerek Olio Carli fabrikasının yakınında bulunan ONAOO’nunda katkıları ile kurulan Zeytin Müzesi (Museo dell’Olivo) ziyaret edilmiştir.
 
Duyusal Analiz Laboratuvarımız Kuruldu
 
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmekte olan ‘Zeytinyağı Duyusal Test Laboratuvarı Kurulması’ projemiz kapsamında Enstitümüzde zeytinyağı duyusal Analiz Laboratuvarı kurulmuştur. BEBKA ve Kurumumuzun ortak katkılarıyla kurulmuş olan Laboratuvar AB standartlarına uygun olarak 10 bölmeli olarak dizayn edilmiş ve bilgisayar sistemi her bir tadımcının sonuçlarını doğrudan girebilmesine olanak sağlayacak şekilde hazırlanmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
 
Zeytinyağı Duyusal Analiz Eğitimi Yapıldı
 
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından desteklenmekte olan ‘Zeytinyağı Duyusal Test Laboratuvarı Kurulması’ projemiz kapsamında Enstitümüzde Zeytinyağı Duyusal Analiz eğitimi gerçekleştirilmiştir. İtalya İmperia’da bulunan ONAOO ‘dan  gelen , Mauro  AMELIO 12-16 Eylül 2011 tarihleri arasında ve  Fabrizio VIGNOLINI,  19-23 Eylül  2011 tarihleri arasında duyusal analiz eğitimini uygulamalı olarak vermişlerdir. Kurumumuzdan seçimle belirlenen ve aşağıda isimleri bulunan 16 personel bu eğitimleri alarak  temel eğitim ve zeytinyağı tadım uzmanlığı sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır.
Dr.Kader ÇETİN, Dr. Nurşen ÇİL, Dr. Fatma GÜNGÖR, Filiz ÇAVUŞ, Müge NEBİOĞLU, Nurdan AKBAŞ, Nurcan Ayşar GÜZELSOY, Adnan Fatih DAĞDELEN, Hakan YAVAŞ, İ. Emre TOKAT, Ahmet KILINÇ, Sabri AKBALIK, Sema YİĞİT, Hacer EKŞİ, Pınar Manarga  BİRLİK, Fikret FIRAT

 

''