30.9.2014

Gıda Kimlik Belirleme ve Doğrulama Laboratuvarının Kurulması

BEBKA ile Proje Sözleşmesi İmzalandı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının 2014 yılı İşbirliği ve Gelişim  Mali Destek Programına hazırlamış olduğumuz  'Gıda Kimlik Belirleme ve Doğrulama Laboratuvarı Kurulması' isimli projemiz destek almaya hak kazanmıştır.  03.06.2014 tarihinde BEBKA ile Kurumumuz arasında sözleşme imzalanarak proje uygulanmaya başlanmıştır. Projenin Kurumumuzda yürütüldüğünü belirtmek amacıyla hazırlanan tabela Enstitü girişine yerleştirilmiştir.

İlk İzleme Ziyareti Gerçekleşti

Gıda Kimlik Belirleme ve Doğrulama Laboratuvarı Kurulması Projesi sözleşmenin imzalanmasının ardından yürütülmeye başlanmıştır. 24.06.2014 tarihinde BEBKA'dan gelen 2 uzman Enstitümüzü ve projenin gerçekleştiği alanı yerinde incelemiş ve projenin bundan sonraki aşamalarını proje ekibi ile yaptıkları toplantı ile belirlemişlerdir. Toplantıda bundan sonra yapılacak olan ara ziyaretin tarihi belirlenmiş ve yapılacak faaliyetlerle ilgili olarak görüşülmüştür. 

RIKILT Enstitüsünde Authencity Laboratuvarı İncelendi

Hollanda'da Wageningen Üniversitesi'nde bulunan RIKILT Enstitüsüne teknik ziyaret gerçekleştirildi. Enstitü Müdürü Harun SEÇKİN,  Teknik Koordinatör Orhan EREN,  Dr.Nurşen ÇİL,  Dr. Murat Faruk US ve Yıldıray İSTANBULLU'dan oluşan 5 kişilik bir ekip Enstitümüzle benzer bir yapıya sahip olan RIKILT Enstitüsünün bütün laboratuarlarında incelemelerde bulunmuş  ve araştırmacılardan çalışma konuları ile ilgili olarak bilgi almışlardır. RIKILT Enstitüsünde bulunan ve  Bebka projesinde kurulacak olan gıda kimlik belirleme ve doğrulama laboratuarının bir benzeri olan Authencity Labortatuvarı özellikle incelenmiş ve bu laboratuar çalışmalarında kullanılacak olan istatistik programlar hakkında bilgi alınmıştır.  2 gün süren programda RIKILT yetkilileri ile iyi temaslar kurulmuş ve gelecek için proje imkanları da bu kapsamda görüşülmüştür.

İlçe Müdürlükleri ile Enstitümüzde Toplantı Yapıldı

BEBKA tarafından desteklenen ve Kurumumuzda yürütülmekte olan 'Gıda Kimlik belirleme ve Doğrulama Laboratuvarı Kurulması' projesinde Gemlik çeşidi zeytin ve zeytinyağının kimlik bilgilerinin çıkarılması gereklidir. Bu amaçla Zeytin hasadı döneminde alınması gerekli olan zeytin ve zeytinyağı numuneleri için  Gemlik, Orhangazi, İznik Ve Mudanya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile işbirliği yapılmıştır. 4 İlçeden gelen İlçe Müdürleri ve görevlileri ile proje ekibi 13.11.2014 tarihinde enstitümüzde bir toplantı yapmışlar ve  proje için gerekli örneklerin ne şekilde, hangi bölgelerden ve nasıl alınması gerektiğini belirlemişlerdir.

Projemiz 03.06.2015 tarihinde tamamlanmıştır.
''