T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bakanımız Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankasının Açılışını Gerçekleştirdi

Yayın Tarihi : 30.3.2017

​Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankasının açılışı 30 Mart Perşembe saat 10.00'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık  Bakanımız Sayın Faruk ÇELİK'in teşrifleriyle gerçekleştirilmiştir. Törene Bakanımızın yanı sıra Bursa Valisi, Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesinin Rektörleri, Öğretim Üyeleri, Bursa ve Çevre İllerden protokol, milletvekilleri, iş dünyasının özellikle süt endüstrisinin önemli Kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılmıştır.

Enstitü Müdürü Yıldıray İSTANBULLU, Vali İzzetin KÜÇÜK ve Bakanımız Faruk ÇELİK'in konuşmalarının ardından günün anısına fidan dikimi gerçekleştirilmiş ve açılış kurdelesi kesilmiştir. Sayın Bakanımız Ulusal Gıda Starter Gen Bankasını gezmiş ve teknik personelden konu ile ilgili bilgi almıştır. Tören sonrası ayrıca Turkomp Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanının tanıtımı da gerçekleştirilmiştir.​

Ulusal Gıda Starter Kültür Gen Bankası ülkemizde bir ilk olarak, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü bünyesinde 2013 yılında Kalkınma Bakanlığına sunulan bir proje kapsamında yapımına başlanmış ve 2016 yılında tamamlanmıştır. Kurulan alt yapının içerisinde Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Moleküler Biyoloji Laboratuvarı, Genetik materyal muhafaza birimleri, Fermentasyon Ünitesi, Pilot Süt İşleme Tesisi ve Enstrümental Analiz Laboratuvarı bulunmaktadır.