11.7.2017 / Gösterim Sayısı : 292

24. Sultan Sekisi Toplantısı

#24. Sultan Sekisi Toplantısı

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) ve Doğu  Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan ayrıca Hınıs Kaymakamlığı, Hınıs Belediyesi ve Hınıs-Karaçoban Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği'nin de katkı sunduğu 24. Sultan Sekisi Toplantısı 8 Temmuz 2017 Cumartesi günü Hınıs'ta gerçekleştirildi.

Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN, Erzurum Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa ILICALI, İbrahim AYDEMİR ve Orhan DELİGÖZ ile Ak Parti İl Başkanı Mehmet Emin ÖZ'ün yanı sıra Bayburt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Süleyman ÇİĞDEM   ve çok sayıda davetli katıldı. 

Oturum başkanlığını Prof. Dr. Erol KÜRKÇÜOĞLU'nun yaptığı toplantıda Prof. Dr. Haldun ÖZKAN, Prof. Dr. Faris KARAHAN ve Dr. Şerafettin ÇAKAL konuşmacı olarak yer aldı, Hınıs'ın tarihi, kültürel zenginlikleri, kırsal kalkınma stratejileri ve Hınıs'ın kalkınmasında bu stratejilerden ne şekilde yararlanılacağı gündeme taşındı. 

Ayrıca, Doğu Anadolu Tarımsal Araştırma Esntitüsü Müdürü Dr. Şerafettin ÇAKAL konuşmasında tohumun ve coğrafi işaretlemenin önemine değinerek , Hınıs Fasulyesi'nin coğrafi işaretinin alınmasının büyük bir aşama olduğunu ancak yapılan bu çalışmaların yeterli olmadığını ve bundan sonra da yapılacak pek çok şey olduğunu ifade etti.  Dr. ÇAKAL görseller eşliğinde yaptığı sunumunda Hınıs Kolu Kısası Atı ve soğuğa dayanıklı olan Hınıs Fındığı hakkında bilgi vererek konuşmasını tamamladı. 

Toplantı sonunda Hınıs Kaymakamı Bülent AY'a Dr. Şerafettin ÇAKAL tarafından sembolik olarak  Hınıs Fasulyesinin coğrafi işaret tescil belgesinin işlendiği bir plaket takdim edildi. Etkinlik, konukların Hınıs Kanyonu, Tarihi Ulu Camii ve Hınıs Şehitliğini ziyareti ile son buldu. 

 

 


''