29.9.2017 / Gösterim Sayısı : 313

Doğu Anadolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı

#Doğu Anadolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı Açıldı

Doğu Anadolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, 250 ulusal ve uluslararası firmanın katılımıyla Erzurum'da açıldı. Recep Tayyip Erdoğan  Fuar Merkezi'nde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, Atatürk Üniversitesi ve  Erzurum  Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Doğu Anadolu Tarım Fuarı'na yerli ve yabancı 250 firma katılıyor. Fuarda, çeşitli firmalarca tasarlanan tarım makineleri ile ürünler sunuluyor.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu  yaptığı açılış konuşmasında,  geçim kaynağının tarım olduğu şehrimizin yakında sanayi şehri olacağını, komşu ülkelerin misafirlerini ağırlayacak tesislere sahip olacağını ve şehrin ekonomisinin canlanacağını belirtti. 

Tarım reformu genel müdürü Faruk Fıratoğlu, fuarın çiftçilerin  yeni teknoloji ile tanışmasını sağlayan merkezler arasında olduğunu, ülke genelinde 14 milyon büyükbaş 41 milyon küçükbaş hayvan varlığının bulunduğunu desteklemelerin 11 milyon TL  olduğunu ve bu rakamın %30' unun hayvancılık sektörüne aktarılmasına rağmen hala et açığının olduğunu belirtti.

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev konuşmasında Azerbaycan'ın petrol ülkesi olarak tanınmasına rağmen geniş tarım topraklarının olduğunu belirterek,  Bakü Tiflis'te Kars demir yolunun tren test sürüşlerinin gerçekleştirildiğini, bu gelişmenin sonucunda Türkiye'de üretilen ürünlerin artık Azerbaycan'a rahatlıkla ulaşabileceğini müjdeledi. 

Açılışa, Kars Azerbaycan  Başkonsolosu Nuru Guliyev, Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanlığıTarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan ile  çok sayıda davetli katıldı.

Doğu Anadolu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 4 gün boyunca açık olacak. 


''