7.9.2017 / Gösterim Sayısı : 233

Eylül’de Kayısı Hasadı

#Eylül’de Kayısı Hasadı

   Enstitü Müdürlüğümüz tarafından geliştirilen Mihralibey Kayısı çeşidi için Enstitü bahçemizde bahçe günü düzenlendi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından finanse edilen Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Iğdır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Yürütülen Geç Olgunlaşan Mihralibey Kayısı Çeşidinin Tanıtılması ve Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında bahçe günü düzenlendi.

   Mihralibey Kayısısı son turfanda olarak tabir edilen ve ülkemizde en son hasat edilen kayısı çeşidi olarak geliştirildi. Mihralibey kayısı çeşidinin hasadına 15 Eylül tarihinden sonra başlanıyor. Mihralibey Kayısı çeşidi için düzenlenen bahçe gününe Enstitüsü Müdürümüz Birol Karadoğan, Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin, ile meyvecilik konusunda çalışan tarım uzmanları katıldı. 

  Bahçe gününde konuşan Enstitü Müdürümüz Birol Karadoğan, enstitü tarafından yapılan arge çalışmaları kapsamında geliştirilen ve tescil ettirilen Mihralibey kayısında yürütülen çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyledi. 20 yılı aşkın bir süredir yürütülen çalışmalarda başarılı bir süreci geride bıraktıklarını ifade eden Karadoğan, Mihralibey kayısı çeşidinin bölge için alternatif bir tür olacağını söyledi. Ülkede taze kayısının tamamen tükendiği bir dönemde hasada başlanan kayısı çeşidinin dikim alanlarının genişletilmesi için çalıştıklarını söyleyen Enstitü Müdürümüz  Karadoğan, böyle bir dönemde hasadı gerçekleştirilen kayısının bölge çiftçisi için de iyi bir gelir kaynağı oluşturacağını söyledi. 

   Erzincan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Şahin ise Erzincan'ın meyvecilik ve sebzecilik açısından son derece uygun bir bölge olduğunu ifade ederek, çalışmaları daha da artıracaklarını söyledi. Bölgede daha fazla kapama meyve bahçesi kurulması gerektiğini ifade eden Şahin, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü ile İl Müdürlüğünün birlikte çalışarak yeni projelere imza atacaklarını ve çeşitli finans kaynaklarından sağlanacak kaynakla çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

  Bahçe gününde daha sonra Ziraat Mühendisi Kemal Çukadar, proje kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaların bir özetini sundu.  

   Katılımcılar daha sonra Mihralibey kayısı çeşidi ile kurulan demonstrasyon bahçesinde incelemelerde bulundu. Rengi aroması ve albenisi ile büyük beğeni toplayan Mihralibey Kayısının hasadına 15 Eylül tarihinden sonra başlanacak. 


''