14.11.2014

TESCİLLİ ÜRÜNLERİMİZ

   ​TAGEM tarafından 2007 yılında düzenlenen, kalem ve anaç damızlık ana parsellerinin oluşturulması ile ilgili toplantılarda alınan karar gereği toplam 8 çeşit; 2 kiraz (Metron Late, Van), 3 erik (Stanley, Giant, R.C.Violette),   1 elma (Aksakı), 1 üzüm (Karaerik), 1 kayısı (Mihralibey) ve Zerdali ile Tokaloğlu (Erzincan) olmak üzere 2 tohum anacının sorumluluğu Müdürlüğümüze verilmiş olup, Kuruluşumuz adına tescili yapılmıştır.

 

  - Müdürlüğümüz tarafından 2001-2007 yılları arasında Erzincan ili Kemaliye ilçesi ve Malatya ili Arapgir ilçesinde yetiştiriciliği yapılan biber populasyonlarında  yürütülmüş olan ıslah çalışması sonucunda 3 yeni biber tipi çeşit adayı olarak belirlemiştir. Belirlenen çeşit adaylarının kayıt altına alınması (tescil) için yürütülen çalışmalar neticesinde 2 yeni biber tipine Kemaliye 24 ve Eğin 24 ismi verilerek kayıt altına (tescil) alınmıştır. Diğer çeşit adayının kayıt altına alınması (tescil) ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

 

   - 1991-2004 yılları arasında yürütülen kayısı ıslah çalışmaları sonucunda 4 çeşit, çeşit adayı olarak belirlenmiştir. Belirlenen çeşit adaylarından biri olan ve eylül ayında olgunlaşarak dikkat çeken kayısı çeşit adayı enstitümüz de 1991-1999 yılları arasında müdürlük görevini yürüten 21. dönem milletvekili merhum Mihrali Aksu’nun anısını yaşatmak üzere yeni kayısı çeşidine Mihralibey Kayısısı ismi verilerek tescil ettirilmiştir.

 

 

   Erzincan Yerel Kuru Fasulye Islahı ve Doğu Anadolu Bölgesi Kurufasulye Islahı Projeleri sonucunda elde edilen hatlardan 2 tanesi (Erzincan Dermasonu ve Ulukan-24) Bitkisel çeşit tescili için dosyası hazırlanarak Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğüne Aralık 2012 tarihinde başvurusu yapılmıştır. 2 yıl yürütülen tescil çalışmaları sonucunda Erzincan Dermasonu adlı hattı ‘ERGAN’ adı ile tescil ettirilmiştir.   - Kurumumuz tarafından yürütülen TÜBİTAK destekli "Türkiye Ters Lale (Fritillaria L.) Türlerinde Çeşit Geliştirme ve İlgili Sektöre Kazandırılması" projesi kapsamında; Fritillaria michailovskyi  (ASLAY)ve Fritillaria aurea (DOĞU GÜNEŞİ) çeşitleri, "5042 sayılı kanun çerçevesinde bitki çeşitlerine ait ıslahçı hakları ve çeşit korunmasına" ilişkin kanun hükümlerine göre koruma altına alınarak TTSMM tarafından 2014 yılında tescil edilmiştir.

    Ayrıca Fritillaria imperialis  (VUSLAT) çeşit adayının 2015 yılında tescili gerçekleştirilmiştir.
 

                 Fritillaria imperialis   (VUSLAT)                                     Fritillaria michailovskyi  (ASLAY)

 

 Fritillaria aurea (DOĞU GÜNEŞİ)

 

 

    - Erzincan’da yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan ancak tescilli çeşit olmayan Erzincan Macar kiraz tipinin de Müdürlüğümüz adına tescili için gerekli dökümanlar hazırlanarak başvuruda bulunulmuştur.

 

 

<<<< TESCİLLİ ÇEŞİTLERİMİZ POSTERİ İÇİN TIKLAYIN >>>> 

 

 

 

 

''