20.10.2015 / Gösterim Sayısı : 1463

5. ULUSLARARASI KATILIMLI TOPRAK VE SU KAYNAKLARI KONGRESİ ENSTİTÜMÜZDE DÜZENLENECEKTİR

#5. ULUSLARARASI KATILIMLI TOPRAK VE SU KAYNAKLARI KONGRESİ

​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü öncülüğünde dördüncüsü düzenlenen Toprak ve Su Kaynakları Kongresi 1-4 Eylül 2015 tarihleri arasında Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi işbirliği ile "uluslar arası katılımlı" olarak Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilmiştir.

Ülkemizden ve yabancı ülkelerden bölgesel, ulusal ve uluslar arası bilimsel organizasyonların (ICARDA, CIMMYT, FAO) katılımıyla, 41 Araştırma Enstitüsü, 27 Üniversite, çok sayıda çeşitli Uygulayıcı Kurum ve Kuruluştan, 150'si sözlü, 100'ü poster olmak üzere 250 bildiri tartışmaya açılmıştır.

Kongreye Enstitümüzden de Enstitü Müdürü Dr. Fatih BAKANOĞULLARI, Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Ali GÜRBÜZ, Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Dr. Erol ÖZKAN, Meteoroloji Mühendisi Serhan YEŞİLKÖY katılarak sunum yapmışlardır.

Kongrenin kapanış oturumunda yapılan görüşme ve değerlendirmeler uyarınca; "5. Uluslararası Katılımlı Toprak ve Su Kaynakları Kongresi" 2017 yılında Kırklareli Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenecektir. Kahramanmaraş'ta yapılan kongreye Enstitümüzü temsilen katılan enstitü yöneticileri ve araştırmacılarının sonraki kongrenin Kırklareli'de düzenlenmesi yönündeki taleplerinin Tarımsal Araştırma Enstitüleri ve Üniversitelerin temsilcileri ile yurt dışından gelen katılımcıların çoğunluğu tarafından kabul görmesi üzerine, alınan tavsiye kararı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü tarafından da onaylanmış ve 2017 yılındaki Toprak Su Kaynakları Kongresinin uluslar arası katılımlı olarak Kırklareli'de düzenlenmesi kesinleşmiştir.

''