9.11.2015 / Gösterim Sayısı : 884

​Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12.Taraflar Konferansı (COP 12)

#COP 12

​Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12.Taraflar Konferansı (COP 12) Enstitümüzden de araştırmacıların katılımı ile Ankara'da tamamlandı.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) 12.Taraflar Konferansı (COP 12), Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın ev sahipliğinde 12-23 Ekim tarihleri arasında 195 ülkeden delegasyonların katılımıyla Ankara'da gerçekleştirildi. Orman ve Su İşleri ​Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU, UNCCD COP 12 Dönem Başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamada "Konferansta birçok ilke de imza atıldı. Dünya ülkeleri ilk kez somut bir adım atarak arazi tahribatının dengelenmesi kararı aldı. Bu karar ile birlikte çölleşme ile mücadele sözleşmesi tarihinde küresel ölçekte somut bir hedef belirlenmesi yönünde çok önemli bir adım atılmış oldu. Yine ilk kez bir Bakanlar Deklarasyonu yayınlandı. Bakanlar arazi tahribatının dengelenmesi kavramının ve hedeflerinin küresel bir hedef olarak kabul edilmesine böylelikle öncü oldular" dedi. Konferansın kapanış konuşmasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi AKCA, konferans kapsamında tüm ülkelerin temsilcileri ortak karar vermesinin önemine dikkat çekti.

Bu Konferansa Enstitümüzden, Müdürümüz Dr. Fatih BAKANOĞULLARI, Dr. Erdem BAHAR, Ulaş AY, Serhan YEŞİLKÖY ve Tuğçe Ayşe KARDEŞ yerel katılımcı olarak toplantılara katılmışlardır.    


''