21.4.2015 / Gösterim Sayısı : 665

"Smart Good Agricultural Practices" uygulama projesi

#"Smart Good Agricultural Practices"  uygulama projesi

Avrupa Birliği "ICT AGRI EraNet Programı" Smart Agri Food   Çağrısı kapsamında Bakanlığımız tarafından desteklenmesi kabul edilen ID 16174, S-GAP proje nolu "Smart Good Agricultural Practices"  uygulama projesi başlamıştır.

16 Mart 2015 günü İstanbul`dan Yunanistan`ın başkenti Atina şehrine gidildi. Burada saat 16:00-18:00 arası projenin başlangıç toplantısı OBB Company Premises, Ampelokipi- Atina adresinde  başlamış ve ertesi gün Atina Ziraat Üniversitesinde devam etmiştir.


Toplantıya katılanların listesi aşağıda verilmiştir.​

KPAD Ltd, UK: Michael Demetriou, Magda Krokida (Smart Agrifood)

Aarhus University, Denmark: Claus Sorensen (ICT-Agri partner)

Kirklareli Soil  Water and agrıcultural meteorology research Institute, Turkey: Fatih Bakanoğulları (ICT-Agri partner)

Namik Kemal University: Bahattin Akdemir (ICT-Agri partner)

Agricultural University of Athens, Greece: Spyros Fountas, Zisis Tsiropoulos (attendants)


Atina Ziraat Üniversitesinde yapılan toplantıda Proje grubunun oybirliği ile ülkelerde seçilen bitkiler için yapılan iyi tarım uygulamalarının o ülke iklim şartlarında yerinde takibi, gözlenmesi ve ölçümlerin alınmasına karar verildi. Türk ve Danimarka heyetleri kendi ülkelerindeki ekilecek ürünler üzerine iyi tarım uygulamaları hakkında bilgiler verdiler.

Geliştirilecek programın test edilmesi amacıyla mevcut verilerin paylaşılması ve proje çalışma takvimi her bir partner için oluşturuldu (çalışma takvimi).

Proje grubunun geliştirilecek programın tarla koşullarında geçerliliğini gözlemlemek,  uygulamaları yerinde görmek ve prototip programın test edilmesi için tüm partnerlerin bir araya gelmesi ile  her iki ülkede de (Türkiye ve Danimarka) haziran ayı içinde birer adet toplantının yapılmasına karar vermişlerdir.

''