T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

5. ULUSLARARASI KATILIMLI TOPRAK VE SU KAYNAKLARI KONGRESİ ENSTİTÜMÜZDE YAPILDI

Yayın Tarihi : 25.9.2017

V. Uluslararası Katılımlı Toprak ve Su Kaynakları Kongresi; Enstitümüz tarafından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Kırklareli Valiliğinin işbirliği, Kırklareli Belediye Başkanlığı ve Kırklareli Üniversitesinin destekleri ile 12-15 Eylül 2017 tarihlerinde Enstitümüzde düzenlendi.

İlginin yoğun olduğu kongreye yurt dışından ABD, Belçika, Danimarka, Avusturya, Bulgaristan, Tunus, Gana, Benin, KKTC gibi ülkelerden 13 katılımcı ve yurt içinden ise 200'ün üzerinde katılımcı olmak üzere, yaklaşık 230 civarında bilim insanı katıldı. Kongrede 27 oturumda, Bitki Besleme ve Toprak, Tarımsal Sulama ve Arazi Islahı, İklim Değişikliği ve Tarımsal Ekoloji, Tarımsal Mekanizasyon ve Bilgi Teknolojileri, Tarım Ekonomisi ana konularından oluşan başlıklar altında, 149 adet sözel sunulu ve 118 adet poster sunulu olmak üzere, 267 adet bildiri sunuldu. Bunların haricinde, bazı yabancı katılımcılar tarafından iki ayrı oturumda, kongre konuları kapsamında 4 adet çağrılı bildiri sunumu yapıldı. Bu bağlamda, Josef EITZINGER (Avusturya) "Climate Change and Agriculture in Europe – Study Results and Challenges", Claus Aage Grøn SØRENSEN (Danimarka) "Future Agriculture and Smart Farming", Milena KERCHEVA (Bulgaristan) "Structural Characteristics of Soils from Upward Thracian Plain" ve Donald GABRIELS (Belçika) "Lessons Learned from Small Projects on Combating Desertification" başlıklı çağrılı bildirilerini sundular.

Bu yıl 5.si düzenlenen kongrenin şehrimizin ve yakın çevresinin tanıtımına da katkı sağlaması amacından hareketle bir takım sosyal programlar da gerçekleştirildi. Bu amaçla, Kırklareli Yayla Mahallesi ve Aşağıpınar kazı alanına tanıtım amaçlı kısa geziler yapıldı. Ayrıca, kongrenin bilimsel programının tamamlanmasından sonra, Varna-Burgas kapsamlı iki günlük Bulgaristan turu ve birer günlük Edirne şehir merkezi ile Dupnisa mağarası ve İğneada Longos ormanlarına kültür ve doğa gezileri gerçekleştirildi.