14.4.2016 / Gösterim Sayısı : 575

“TÜRKPA Çölleşme İle Mücadele Çalıştayı” Konya’da Yapıldı.

#TURKPA Collesme ile Mucadele Calistayi Konyada Yapildi

Türk Dili Konuşan Ülkelerde (TÜRKPA) Çölleşme İle Mücadele Çalıştayı” 7-8 Nisan 2016 tarihi arasında Konya’da Mevlana Öğretmen Evinde gerçekleştirildi. Toplantıya TÜRKPA Sekretaryası, TÜRKPA üyesi ülke temsilcileri (Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan)  ve Ülkemizden Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Orman ve Su işleri Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Selçuk Üniversitesi katılım sağladı.  

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nden Toprak ve Su Kaynakları Araştırmaları Daire Bşk. Dr. Bülent SÖNMEZ, Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Durmuş Ali ÇARKACI, İklim Değişikliği Havza Bölüm Bşk. Feti KİRTİŞ, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Bölüm personelinden Mustafa BAĞCI ve Osman MÜCEVHER katılım sağladı.

 

Toplantı; TBMM Dış ilişkiler ve Protokol Başkanlığı Müdür  Yardımcısı Necati ÖZTÜRK ve TÜRKPA Genel Sekreteri  Jandos ASONOV  açılış konuşmaları ile başladı. Toplantının birinci oturumunda; TÜRKPA Üyesi ülkelerin çölleşme konusunda mevcut durumu ortaya konuldu.

 

ÇEM Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cafer ORHAN, ülkemizde ve dünyada çölleşme ve çölleşme ile mücadele kapsamında mevcut durum hakkında bilgi verdi.

 

TAGEM Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Dr. Bülent SÖNMEZ, “Tarım ve Mera Alanlarında Çölleşme ile Mücadele Faaliyetleri” hakkında sunum gerçekleştirdi.

 

TÜRKPA üyesi ülkeler; çölleşme ve çölleşme ile mücadele kapsamında yapmış oldukları çalışmalar kapsamında sunum yaparak konu hakkında ortak çalışmalar yürütülmesi hususunda görüş bildirdiler.

 

Çalıştayın ikinci gününde Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi Bölümü ziyaret edildi. Enstitü ziyaretinde Enstitü Müdürümüz Durmuş Ali ÇARKACI, Kurumumuzun yürüttüğü çalışmalar hakkında sunum gerçekleştirdi. Akabinde Selçuk Üniversitesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ramazan ACAR, “Erozyona Uğrayan Meralarda Kullanılabilecek Çalı Bitkileri” hakkında sunum gerçekleştirdi. Ziyarette Karapınar’da çölleşme ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar yerinde incelenerek günün anısına fidan dikim etkinliği düzenlendi.

''