T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Toprak Bayramı Karapınar'da Kutlandı...

Yayın Tarihi : 24.7.2014

Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu-Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezinde 15 Haziran 2014 tarihinde Toprak Bayramı kutlandı.

 

Bilindiği üzere çiftçilerimizin özel mülkiyet hakları Cumhuriyet'le birlikte genişletilmiş ve 11 Haziran 1945 tarihinde TBMM'ce kabul edilen "Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu" ile iyice garanti altına alınmış olup bu hususun toplumsal hafızayı canlı tutup konunun öneminin her yıl pekiştirilmesi için 15.06.1945 tarihin de 4760 sayılı "Toprak Bayramı Kanunu" TBMM de kabul edilmiş ve bu Kanunun 1. maddesine "Çiftçiyi Topraklandırma Kanununun kabul edildiği 11 Haziran tarihini takip eden pazar günü her yıl Toprak Bayramı olarak kutlanır" hükmü konulmuştur. Bu bağlamda bakanlığımızca her yıl aynı gün Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

 

Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi'nin imzalandığı 17 Haziran 1994 tarihinden itibaren ise de her yıl 17 Haziranda, Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü kutlanmaktadır. Bu yıl bu iki önemli günü de içeren bir hafta boyunca etkinlikler yapılmaktadır.

 

15 Haziran 2014 tarihinde Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezinde düzenlenen etkinliklerde, TÜBİTAK destekli "Rüzgarda Uçuşan Topraklar" isimli projeye katılan çocuklara hediyeler verildi, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından oluşturulan Doğa Okulu gezildi ve Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi sahasındaki proje alanları incelendi.

 

İncelemelerin ardından toplumumuzu büyük üzüntüye sevk eden Soma faciasında yitirdiğimiz 301 şehidimiz adına Gındam Mevkisi'ne fidan dikilmiştir.

 

Bayrama, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Kutbettin ARZU, AK Parti Konya Milletvekili Sayın Cem ZORLU, Konya Valisi Muammer EROL, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum BURAK ve beraberinde Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı yetkilileri, Çiftçiler, Öğrenciler, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları, Üretici Birlikleri ile tarım sektörünün diğer temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve yetkilileri, üniversiteler ile araştırma enstitülerinden bilim insanları katılmışlardır. Yaklaşık 400 kişi düzenlenen programa katılmıştır.