T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Dünya Sulama Formuna Katıldık...

Yayın Tarihi : 17.6.2014

29 Eylül-5 Ekim 2013 tarihlerinde Mardin’de düzenlenen I.Dünya Sulama Forumuna Katıldık.Değişen Dünya’da Sulama ve Drenaj:Küresel Gıda Güvenliği Sorunları ve Fırsatları Ana Temasıyla gerçekleşen kongre Mardin’de düzenlendi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle başlayan forumda Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU Mardin’in 7 bin yıldır kardeşliğin, barışın ve hoşgörünün şehri olduğunu burada bütün dinlerin ve dillerin kader birliği yaptığını belirtti. Dünyada bugün itibariyle 8 kişiden biri başka bir ifadeyle yaklaşık 900 milyon insan kronik olarak yetersiz beslenme problemi ile karşı karşıya olduğunu bildiren EROĞLU, bütün dünyada kullanılan içme suyunun yüzde 70’inin tarımsal sulamada kullanıldığını vurguladı. Suyun geniş bir yelpazede tartışılmasına ve günümüzde yaşanan ve potansiyel su sıkıntılarını çare üretmeye ihtiyaç duyulduğunu bildiren Bakan Eroğlu,Dünya nüfusu ve şehirleşme oranına paralel olarak günümüz dünyasında su ile alakalı sıkıntıların hızla arttığını acilen çözüme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Dünya Sulama Formu (ICID) Başkanı Gao Zhanyinin konuşmaları nda komitelerine 110 ülkenin üye olduğunu bildirdikten sonra “Gıda güvenliğinin tabiî ki su güvenliği ile birebir ilişkilidir ve bağlantılıdır” dedi.

Kurum Müdürümüz Durmuş Ali ÇARKACI ve İdari Koordinatörümüz İsmail ATA’nın katıldıkları forum 5 Ekim 2013 tarihinde sona erdi. Foruma giderken Şanlıurfa Gap Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Özellikle Mobil Güneş Pili Sulama Sistemi hakkında Kurum Müdürü İbrahim ÇETİNER ve Tarımsal Mekanizasyon Birimi Araştırmacılarından Ümran ATAY  tarafından bilgilendirilen ekibimiz sistemi bizzat sahada  inceleme fırsatı buldular. ​