T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Erozyon Haftası Fidan Dikimi...

Yayın Tarihi : 17.6.2014

            Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu Karapınar'da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğüne bağlı Karapınar Çölleşme ve Erozyon Merkezine geldiler.

            Konya Toprak Su ve Çölleşme İle Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Durmuş Ali ÇARKACI, Koordinatörler Feti KİRTİŞ ve İsmail ATA ile Arazi Islahı ve Sulama Bölüm  Başkanı Şerife ÇAY,  Karapınar Çölleşme ve Erozyon Merkezi Bölüm Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Necati ŞİMŞEKLİ TEMA Vakfı Karapınar İlçe Gönüllü Sorumlusu ve Yeşilpınar Gazetesi Fahri Muhabiri Musa CEYHAN, Anadolu Ajansı Karapınar Temsilcisi Mithat KORKUSUZ ile birlikte Genç TEMA Topluluğunu karşıladılar.

Genç Tema Topluluğuna, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü Durmuş Ali ÇARKACI, Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi sosyal faaliyetler salonunda, Genç TEMA topluluğuna slayt eşliğinde Karapınar erozyonuyla mücadelede yaptıkları çalışmaları ve Karapınar Erozyonunun dününü ve bugününü geniş bir şekilde anlatan Müdür ÇARKACI, "1960'lardan beri personelimizin özverili çalışmaları neticesinde erozyon kontrol altına alınmıştır. 40 bin dekar orman tesis edilerek yeşillendirilen Müdürlüğümüze bağlı Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi, şu an eşsiz bir açık hava müzesi görünümünde olup, dünyada örnek olan bu erozyonla mücadele çalışmasını görmeye gelen yurt içinden ve yurt dışından pek çok araştırmacıyı, bilim insanını, öğrenciyi ve diğer misafirlerini ağırlamaktadır." şeklinde konuştu.

            "Her gün daha belirgin olan iklim değişikliği, kuraklık ve çölleşmeyle ilgili gözlemleri yapmak, gerekli tedbirleri alarak uyum sağlamak başlıca hedeflerimizdir. Müdürlüğümüz olarak donanımlı teknik personelimizle sadece bölge tarımı için değil, küresel olarak tüm dünyada örnek olacak çalışmaları yürütmekte kararlıyız." diyerek sözlerine nokta koydu.

            Müdür Durmuş Ali ÇARKACI'nın anlatımından sonra Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA topluluğu öğrencileri ve beraberindeki heyet Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi sahasında Orman fidanlık müdürü Cafer BAL ve Koordinatörümüz İsmail ATA'ın fidan dikim esnasında dikkat edilmesi gereken hususları bizzat sahada uygulamalı anlatımından sonra,çeşitli cinste iğde, akasya, çam türü 250 adet fidan hep birlikte diktiler. Erozyon sahası içerisinde örnek olarak bırakılan kum tepelerini ve sahayı gezdiler.

            Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA topluluğu öğrencileri ve öğretim görevlileri geziden son derece memnun olduklarını belirterek, Konya Toprak Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürü             Durmuş Ali ÇARKACI'ya, Koordinatörler ve teknik personeline, misafirperverliklerinden, ilgilerinden ve alakalarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ederek ayrıldılar…