21.11.2017 / Gösterim Sayısı : 240

"Enstitü Araştırma Komitesi” Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK’ın Katılımıyla Gerçekleştirilen Açılış Töreni İle Proje Görüşmelerine Başladı

#EAK Açılış 2017

       Enstitümüzde yürütülmekte olan araştırma projelerinin değerlendirildiği Enstitü Araştırma Komitesi (EAK) toplantıları 21.11.2017 tarihinde saat 10:30'da Samsun Valisi Sayın Osman KAYMAK'ın teşrifleriyle gerçekleştirilen açılış programı ile başladı.

       Programa ayrıca   Vali Yardımcısı Hakan KUBALI, Tekkeköy Kaymakamı Günay ÖZTÜRK,  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Vekili Nail KIRMACI, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri ve teknik personelimiz katıldı.

       EAK açılışında Enstitü Müdürümüz Dr. Kibar AK, Enstitümüz ve Enstitümüzde yapılan çalışmalar hakkında bilgilerin verildiği bir sunum yaptı ve EAK toplantılarının başarılı geçmesini diledi.

       Sunumun ardından Valimiz Sayın Osman KAYMAK, yaptığı konuşmasında, "Geleneksel yöntemlerle çiftçilik yapardık ama daha sonra öğrendik ki bunun bilimsel yöntemlerle yapılması çok önemli. Müdür Bey'in verdiği bilgilerden de gördük ki Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü son 20-30 yılda ilimizin çeşit sayısını artırarak büyük bir katkı yapmış. Biz ilimizin tarım potansiyelini çok daha iyi kullanarak insanlarımızın dünyayla olan rekabet gücünü artırmayı hedefliyoruz. O yüzden bu kurumlarımızın yaptığı çalışmalar çok önemli. Araştırmacı arkadaşlarımız elde ettikleri bulgularla bizleri yönlendirecekler, önümüze uygulanabilir sonuçlar koyacaklar. Bizler de bunları uygulayarak, insanımızın daha çok üretmesi, daha çok kazanması ve Türkiye'nin rekabet gücünü artıran bir Türkiye olması için birlikte çalışmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

       Programda, doktora eğitimini tamamlayan; Dr. Demet ÇELİK ERTEKİN, Dr. Mehmet TAŞAN'a, yüksek lisans eğitimini tamamlayan; Şahin GİZLENCİ, Nur KOBAL BEKAR'a,  hazırladıkları TÜBİTAK ve DOKAP projeleri kabul edilen Proje Liderleri; Dr. İlyas DELİGÖZ, Dr. Gülhan ATAGÜN, Mehmet ERDOĞMUŞ'a, tescil ettirdikleri Borabay nohut çeşidinden dolayı Yemeklik Tane Baklagiller Birimi adına Arslan UZUN'a plaketleri Sayın Valimiz ve Protokol Üyeleri tarafından verildi.

       Törenin ardından Sayın Valimiz, Enstitümüzün JICA ve FUJII Corp. ile yürüttüğü işbirliği projesi kapsamında verilen eğitimleri başarıyla tamamlayan Enstitü çalışanlarına sertifikalarını verdi.

       Daha sonra Enstitümüz Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'ne geçen Valimiz Sayın Osman KAYMAK ve beraberindeki heyet, burada biyoyakıt pilot tesisini ve biyoyakıt kalite analiz laboratuvarında incelemelerde bulunarak, Enstitü Müdürü Dr. Kibar AK ve Bölüm Başkanı Mustafa ACAR ile konu uzmanlarından, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

       Enstitümüz, tarımsal alanda yeni çeşit ve teknoloji geliştirmeye yönelik araştırma çalışmaları yürütmektedir. Projeli olarak bölgesel, ülkesel ve bazen yabancı ülkeler ile ortaklaşa yapılan bu çalışmalar, her yılın sonunda bir aylık bir zaman diliminde görüşülmektedir. Bakanlığımız Proje Değerlendirme Toplantılarından önce Enstitümüz teknik elemanlarınca yürütülmekte olan araştırma projelerinin değerlendirildiği toplantıların, her hafta Perşembe ve Cuma günleri devam ederek 13 Aralık 2017 tarihinde tamamlanması planlanmaktadır. 

''