25.12.2017 / Gösterim Sayısı : 181

2017 yılı 2. Bölge Grup Toplantısı (BGT) Sinop’ta yapıldı

#Sinop 2. BGT 2017

Araştırma, Yayım ve çiftçi bağlarının güçlendirilmesi ile bölge tarımında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü Tarımsal Yenilik ve Bilgi Sistemi, 2017 yılı 2. Bölge Grup Toplantısı (BGT)  Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı (BÜBS) Grubu olarak Orta Karadeniz Koordinatör Enstitülerinin, bağlı bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin, diğer tarımsal kurum ve kuruluşların katılımı ile 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde Sinop Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı.

Toplantı 2 Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 5 İl Müdürlüğü temsilcilerinin katılımıyla gündeme uygun gerçekleştirildi. 

Toplantı Sinop İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin DEĞİRMENCİ, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Kibar AK ve Sinop Valisi Hasan İPEK'in açılış konuşmaları ile başladı.

BGT Koordinatörü Şahin GİZLENCİ'nin yönetiminde toplantının birinci oturumunda; Enstitümüz  tarafından sonuçlanan ve uygulamaya aktarılan proje sonuçlarının sunumları yapıldı. Enstitü Teknik Personelleri Zir. Yük. Müh. Arslan UZUN tarafından "Enstitüde Geliştirilen Yeni Çeşitlerin Özellikleri; Nohut, Çeltik, Kolza, Soya",  Zir. Yük. Müh. H. Orhan BAYRAMOĞLU tarafından"Bölgemizde İklim Değişikliğinin Buğday Yetiştirildiğine Etkileri" konulu sunumlar yapıldı. OMÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim AYTAÇ tarafından "Endüstriyel Kenevir Tarımı ve Yönetmelikteki Değişiklikler" konulu bir sunum gerçekleştirildi ve bu kısımda Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile OMÜ Ziraat Fakültesi ortak çalışmalarına da yer verildi.

İkinci oturumda Tokat Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Teknik Personeli Zir. Müh. Sezai GÖKALP tarafından "Orta Anadolu ve Geçit Bölgelerine Uygun Çok Yıllık Yem Bitkileri Çeşitlerinin Geliştirilmesi" projelerinin sonuç raporunun sunumları yapıldı, soru ve cevaplarla tüm projelerle ilgili detaylı bilgiler paylaşıldı.

Gündemde yer alan sunumlar ile ilgili olarak karşılaşılan soru ve sorunlardan çözüm önerileri hazırlanmak üzere kararlar alındı ve bir sonraki toplantı gündemi belirlendi.

''