19.4.2017 / Gösterim Sayısı : 352

6 YENİ PAMUK ÇEŞİDİ DAHA TOPRAKLA BULUŞUYOR

# 6 YENİ PAMUK ÇEŞİDİ

12 Nisan 2017 Çarşamba günü Ankara da yapılan Tescil Komitesi Toplantılarında alınan kararlar gereği Enstitümüze ait 6 adet pamuk genotipi Tohumluk Tescil Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından tescil edildi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Pamuk Araştırma Enstitüsü Müdürü M. Koray ŞİMŞEK 6 yeni pamuk çeşidinin birden tescil edilmesinin kırılması zor bir rekor olduğunu, 1934 yılında kurulan Enstitümüzün kuruluşundan itibaren geçen 83 yıl süresince ilk defa bu sayıda  pamuk çeşidinin bir arada tescil edildiğini belirtti.

SC 2079, SC 2009, EFE, ERGÜVEN, HAREM 1 ve HAREM 2 isimleri verilen pamuk çeşitlerinin üstün lif kalitesi ve verim değerleri ile öne çıktığını belirtti. Yeni pamuk çeşitlerinin önümüzdeki yıldan itibaren pamuk üreticilerinin beğenisine sunulacağını bildirdi.

6 adet yeni ve yerli pamuk çeşidinin geliştiren pamuk ıslahçıları Ziraat Yüksek Mühendisi Süleyman ÇİÇEK, emekli Ziraat Yüksek Mühendisi Eyyüp HAREM ve emeği geçen tüm enstitü çalışanlarını tebrik edip özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Islah genetik bölüm başkanı Süleyman ÇİÇEK' de yeni geliştirdikleri çeşitlerin verim ve kalite özellikleri bakımından yüksek değerlere sahip olduklarını, bu çeşitler sayesinde pamuk üretim sektöründe pamuk tohumculuğu adına çıtayı yükselteceklerini vurguladı. Yerli tohum kullanımının önemine de değinen ÇİÇEK, amaçlarının yerli tohum kullanımının tercih sebebi olabilmesi için azimle ıslah çalışmalarına devam ettiklerini ve yeni çeşitlerinde bu çalışmaların neticesinde ortaya çıktığını belirtti.  


''