21.9.2017 / Gösterim Sayısı : 246

Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisinden Heyet Enstitümüzü Ziyaret Etti.

#Ukrayna Heyeti

Ukrayna ulusal bilimler akademisinden Dr. Igor Grynyk (Bahçe Bitkileri Enstitüsü-Müdür), Dr. Mykola Fedko (Mısır Araştırmaları Laboratuvarı-Bölüm Başkanı) ve Dr. Vıacheslav Sokolov (Bitki ıslahı ve Genetik Enstitüsü-Müdür) dan oluşan heyet, iki ülke arasında tarımsal alanda yeni Araştırma ve Geliştirme (AR&GE) projelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Enstitümüzü ziyaret etti.

Grup Enstitü ziyaretine Türkiye Tohum gen Bankası (TTGB) ile başladı.  Gruba, TTGB'nin birimleri gezdirilerek, Türkiye'deki bitki genetik kaynaklarının durumu ve ex situ muhafaza konularında Canan YAĞCI TÜZÜN tarafından bilgi verildi. Daha sonra, Biyoteknoloji Araştırma Merkezine (BAM) gelen gruba, BAM bünyesindeki moleküler biyoloji ve doku kültürü laboratuvarları gezdirilerek enstitümüz araştırmacılarından Dr. Fatih ÖLMEZ ve Dr. Cuma KARAOĞLU tarafından çalışmalarla hakkında bilgi verildi. Ziyaretlerine Kalite Değerlendirme ve Gıda Bölümünde devam eden araştırmacılara bölüm başkanı Turgay ŞANAL  yapılan analiz ve çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Enstitü ve bölümlerin ziyareti sonrasında, grup, enstitü araştırmacıları ve bölüm temsilcileri ile ikili işbirliği projeleri hakkında fikir alışverişinde bulunarak proje önerileri hakkında taslak oluşturuldu. 


''