19.10.2017 / Gösterim Sayısı : 357

İstanbul Çatalca' da Çeltik Tarla Günü Düzenlendi

#İstanbul Çatalcada Çeltik Tarla Günü Düzenlendi

​Enstitümüz ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çatalca’da yerli tohumla deneme ekimleri yapılan çeltik hasadı dolayısıyla 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında Tarla Günü etkinliği düzenledi.
İstanbul’un belli bölgelerinde yapılan çeltik üretiminin kalitesinin artırılması ve yerli tohumların yaygınlaştırılması amacıyla, Çatalca Ormanlı mahallesinde deneme ekimi gerçekleştirildi. İstanbul pirincinin hasadının başlaması dolayısıyla mahallede düzenlenen Tarla Günü etkinliğine İBB Tarım ve Su Ürünleri Müdürü Türker Eroğlu, Çatalca Ziraat Odası Başkanı Seyit Çetin, Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek ve Ormanlı mahallesi muhtarı ve çiftçileri katıldı.
Programda konuşmaların ardından deneme ekimlerinin gerçekleştirildiği tarlalarda incelemeler yapıldı. Gerçekleştirilen hasatta alınan verimin yüksek olması, yerli tohumların geleceği açısında umut verici oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü ve Edirne Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yerli, verimli ve milli tohumlarla ilk deneme ekimi, Silivri Büyükkılıçlı mahallesinde aspir ve ayçiçeği ekimi yaparak hayata geçirmişti. İkinci deneme ekimi ise Çatalca Ormanlı mahallesinde yerli çeltik ekimi ile hayata geçirildi.

''