Süs Bitkileri

Doğal kaynaklı ​ülkemizde geliştirilen ilk süs bitkisi olan Şakayık ​​enstitümüz tarafından çalışılmaktadır ve ıslah hakları koruma altına alınmıştır.

Alev Topu​​​Bu çeşit; Paeonia peregrina melezi olup, otsu, açık kırmızı renkte katmerli çiçeklere sahip, kokulu ve orta geçici bir çeşittir. Mayısın ilk haftası çiçek açar. Parçalı yeşil yaprakları da dekoratiftir. Steril çiçek yapısına sahip olup, çok nadir meyve tutumu görüldüğünden, tohumla üretimi ekonomik değildir. Ayırmayla ve doku kültürü ile üretilir. Ayırmayla üretildiğinde ayrılan her parça yumru kökten aynı yıl çiçek bekleniyorsa en az 3 adet sürgün gözü içermelidir. Ayırma işlemi 3-4 yılda bir gerçekleştirilebilir.

EfulBu çeşit; Paeonia peregrina melezi olup, otsu, koyu pembe renkte katmerli çiçeklere sahip, çok güzel kokulu ve orta geçici bir çeşittir. Mayısın ilk haftası çiçek açar. Parçalı yeşil yaprakları da dekoratiftir. Steril çiçek yapısına sahip olup, çok nadir meyve tutumu görüldüğünden, tohumla üretimi ekonomik değildir. Ayırmayla ve doku kültürü ile üretilir. Ayırmayla üretildiğinde ayrılan her parça yumru kökten aynı yıl çiçek bekleniyorsa en az 3 adet sürgün gözü içermelidir. Ayırma işlemi 3-4 yılda bir gerçekleştirilebilir.

Kaya


(Bu çeşit; Paeonia x kayae melez doğal türün populasyonundan seleksiyon yolu ile seçilmiş olup; otsu, koyu pembe-beyaz ebruli renkte, yalınkat çiçeklere sahip, az kokulu ve erkenci bir çeşittir. Nisanın ilk haftası çiçek açar. Üç parçalı oval yeşil yaprakları ve sonbaharda çatlayan meyveleri de oldukça dekoratiftir. Bol miktarda tohum oluşturmakta o nedenle, tohumla üretimi mümkün olduğu gibi, ayırmayla ve doku kültürü ile de üretilir. Ayırmayla üretildiğinde ayrılan her parça yumru kökten aynı yıl çiçek bekleniyorsa en az 3 adet sürgün gözü içermelidir. Ayırma işlemi 3-4 yılda bir gerçekleştirilebilir.​

TombakBu çeşit; Paeonia peregrina melezi olup, otsu, kırmızı renkte katmerli çiçeklere sahip, kokulu ve orta geçici bir çeşittir. Mayısın ilk haftası çiçek açar. Parçalı yeşil yaprakları da dekoratiftir. Steril çiçek yapısına sahip olup, çok nadir meyve tutumu görüldüğünden, tohumla üretimi ekonomik değildir. Ayırmayla ve doku kültürü ile üretilir. Ayırmayla üretildiğinde ayrılan her parça yumru kökten aynı yıl çiçek bekleniyorsa en az 3 adet sürgün gözü içermelidir. Ayırma işlemi 3-4 yılda bir gerçekleştirilebilir.​
''