T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

14 Mart 2017 Salı günü Güney Kore’den misafirlerimiz vardı

Yayın Tarihi : 23.3.2017

Enstitümüzle, Kore Cumhuriyeti Gyeongsangbuk-do Tarımsal Araştırma ve Yayım Servisi arasında Mantar ve Ginseng gibi farklı konularda araştırma, eğitim, karşılık personel değişimi gibi alanlarda işbirliği yapmak üzere 2014 yılında 5 yıllık bir protokol imzalanmıştır.

Mantarcılık konusunda ilk proje 2015 yılında yapılmıştı. "Yabani Pleurotus (Mantar) türleri genetik kaynaklarının değerlendirilmesi ve ıslahı" isimli proje konusunda; 2017 yılı protokolü imzalanmış ve proje faaliyet takvimi konusunda karşılıklı bilgi alışverişi yapılmıştır. 14 Mart 2017 Salı günü G. Kore'den Tarımsal Araştırma Genel Müdür Yrd. Başkanlığında bir heyet Enstitüyü ziyaret etmiş, Kurum faaliyetleri hakkında bilgiler almışlardır. İki ülke arasında ortak çalışma yapılacak pek çok alanın bulunduğu belirtilmiştir.

Yine 2016 yılında projelendirilen Doğu Marmara Kalkınma Alansı tarafından desteklenen "Egzotik Mantar Üretiminde Şişe Kültürü Teknolojisinin Transferi ve Mantar Üretimi Mükemmeliyet Merkezi" projesinin alt yapı oluşturulması ve Güney Kore'den teknoloji transferi konusunda görüşmeler yapılmıştır.

Her iki proje sağlıklı yürütülmekte olup, sonuçları ülkemiz mantar yetiştiriciliğinde yeni teknolojiler kazandırılacak ve yeni türlerin üretimine başlanacaktır.